Konferencija “Unapređenje digitalnih vještina u privatnom sektoru”, koja se realizuje u sklopu projekta ILOFORDIGITAL, održana je danas u Naučno-tehnološkom parku (NTP). Događaj je održan u organizaciji Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG) i njenih partnera iz Italije i Albanije, kroz projekat koji se sprovodi u okviru Programa Interreg IPA Južni Jadran Italija-Albanija-Crna Gora.

Fokus konferencije bio je na osnaživanju malih i srednjih preduzeća kroz saradnju sa institucijama koje podržavaju inovacije i digitalne vještine, kako bi se smanjio odlazak talentovanih kadrova i podstaklo unapređenje postojećih i otvaranje novih preduzeća. Konferencija je organizovana u dva panela u kojima su predstavnici javnog i privatnog sektora raspravljali o ključnim prednostima digitalizacije, kao i mogućnostima za unapređenje efikasnosti i konkurentnosti kompanija na svim nivoima poslovanja.

Događaj je otvorio predsjednik UPCG Slobodan Mikavica koji je kazao da projekat ILOFORDIGITAL predstavlja važan iskorak u osnaživanju poslovne zajednice, kroz jačanje digitalnih i preduzetničkih vještina.

„Ovo je prilika da se povežete sa stručnjacima, unaprijedite digitalne vještine svojih timova i iskoristite resurse koji su dizajnirani da pomognu preduzećima u usvajanju modernih tehnologija. Ovdje imate priliku da naučite kako da poboljšate efikasnost, inovativnost i konkurentnost svog biznisa, postavljajući temelje za dugoročni rast vaše kompanije. Nadam se da ćemo iskoristiti ovu priliku za dalje unapređenje poslovanja i jačanje saradnje među nama“, poručio je Mikavica učesnicima konferencije.

Uvodna izlaganja u nastavku održali su predstavnici projektnih partnera – Univerziteta u Bariju Aldo Moro, Regionalne razvojne agencije Regije Molise, Univerziteta Vlora “Ismail Qemali” i “Fan S. Noli” Univerziteta.

Na prvom panelu „Javne politike u digitalnom i ekonomskom razvoju“ ragovarano je o razvoju inovativnih ekosistema i njihovoj ulozi u ekonomskom razvoju, mogućnostima finansiranja, strat up-ovima i sistemima podrške za mala i srednja preduzeća, kao i modelima podrške koju država i javni sektor pružaju u razvoju privrede u toj oblasti.

Državna sekretarka Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Marijeta Barjaktarović-Lanzardi poručila da pametna specijalizacija predstavlja način na koji nauka i inovacije podstiču privredni razvoj. Sa privrednicima je podijelila i novost da se Crna Gora spremna za Evropski hub za digitalne inovacije.

„To je mogućnost koja nam se pružila kada smo postali članica programa Digitalna Evropa. Država je odlučila da, ukoliko neko od naših aplikanata dobije ovu mogućnost, sufinansira projekat u iznosu od 90 odsto“, navela je Barjaktarović-Lanzardi.

Važna karika u inovacionom ekosistemu je i Fond za inovacije, čija je direktorica Bojana Femić-Radosavović podsjetila da je Fond u protekle tri godine, kreirao deset različitih programa podrške za privredu i inovacionu zajednicu.

„Danas niko ne može reći, ko se bavi razvojem inovativne ideje, da ne može dobiti podršku države. Od same ideje, pa do komercijalizacije, pružamo podršku. Naša uloga je finansiranje ideja i dajemo grantove do 200 hiljada eura. Do sada smo imali 495 prijava. To pokazuje da naša zajednica prepoznaje naš značaj i da su grantovi potrebi. Dali smo 126 grantova do sada i smatramo da je to značajan podrška privredi“, ukazala je Femić-Radosavović.

Izvršna direktorica NTP-a Valentina Radulović poručuje da je sinergija smisao NTP-a što je potvrdilo i današnje okupljanje privrednika. Ona je istakla da je država dala ozbiljan okvir i da je sada na privredi da iskoristi tu priliku kroz zajednički rad i sinergiju javnog, privatnog, akademskog sektora.

„Trenutno je u toku faza evaluacije javnih poziva i uskoro će se prvi stanari useliti u NTP. Oni koji nijesu stigli da se prijave, a imaju inovativne ideje, a nijesu stigli da se prijave, takođe mogu računati na naša otvorena vrata iu podršku i u narednom perioduto da će im naša vrata biti otvorena“, poručila je Radulović.

Tehnopolis je bio inicijalna kapisla za razvoj inovacionog ekosistema Crne Gore, a danas je jedan od njegovih ključnih aktera, istakao je Željko Lučić, menadžer biznis inkubatora u IPC Tehnopolis.

„Tehnopolis trenutno ima 35 stanara, a podršku inovativnoj zajednici pružamo i kroz naš BioLab, Data Centar, coworking prostor, te druge programske aktivnosti i brojne projekte od kojih izdvajam BoostMeUp predakceleracijski program za koji su prijave još uvijek otvorene“, naveo je Lučić.

Važne informacije o digitalnoj obuci za poslovnu transformaciju saopštene su na drugom panelu. Predstavnici Logate Instituta, ICT Cortex-a i Crnogorskog udruženja za vještačku inteligenciju govorili su o primjeni naprednih programa digitalne obuke, jačanju digitalnih vještina u crnogorskoj radnoj snazi i korišćenju vještačke inteligencije u poslovanju.