Nacionalni akteri u Crnoj Gori napravili su veliki korak ka rješavanju pitanja neformalnosti u sektoru turizma tokom dvodnevne radionice održane u okviru Platforme za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP 3), regionalnog projekta koji finansira Evropska unija, a sprovodi Međunarodna organizacija rada (MOR) na Zapadnom Balkanu.

Radionica „Kokreiranje rješenja za formalizaciju preduzeća u sektoru turizma“ okupila je 27 ključnih nacionalnih aktera, od kojih su 18 bile žene, uključujući predstavnice Ministarstva finansija, Ministarstva turizma, Ministarstva rada, Savjeta za konkurentnost, Uprave prihoda, organizacija poslodavaca i radnika, Privredne komore i Inspekcije zaštite i sigurnosti na radu.

Predstavnica Unije poslodavaca Crne Gore bila je Marina Jovanović, savjetnica za marketing i edukaciju.

Ada Huibregtse, glavni tehnički savjetnik projekta ESAP 3, otvorila je događaj ističući „mogućnost da uspostavimo model kako možemo da radimo zajedno – javne institucije, socijalni partneri i međunarodne organizacije – da zajedno kreiramo realne, ciljane puteve ka formalizaciji koji štite radnike, osnažuju preduzeća i jačaju ekonomiju“. Prisustvo predstavnice EU Brigitte Kuchar drugog dana potvrdilo je opredijeljenost EU da podrži Crnu Goru na njenom putu ka inkluzivnijem, održivijem i formalnijem tržištu rada.

U visoko participativnom formatu koji su omogućili međunarodni eksperti Julian Schveitzer i Alina Dausendschon, zainteresovane strane su istraživale izazove neformalnosti u rastućem turističkom sektoru Crne Gore i zajedno su razvile mapu puta za usmjeravanje budućih političkih aktivnosti. Viši specijalista MOR-a za preduzeća, Rania Bikhazi, skrenula je pažnju na potrebu za usaglašenim djelovanjem da bi se formalizovala preduzeća i povećala produktivnost i održivost u sektoru turizma tražeći rješenja „iz kutije“ i smjele neistražene teritorije. Oslanjajući se na globalno iskustvo MOR-a i prakse EU, učesnici su naglasili potrebu za:

  • Pojednostavljene i digitalizovane procedure registracije
  • Regulisanje onlajn platformi za iznajmljivanje
  • Podsticaji za formalizaciju mikro i malih preduzeća
  • Pojačana zaštita za sezonske i neformalne radnike
  • Bolja svijest i primjena postojećih zakona
  • Promovisanje preduzetničkog obrazovanja kako bi se osigurala promjena u načinu razmišljanja i pomjeranje ka formalnosti

MOR je predstavio svoj integrisani okvir za formalizaciju, uključujući one-stop-shop, podsticaje za povećanje produktivnosti i alate za sprovođenje – istovremeno naglašavajući važnost socijalnog dijaloga i vlasništva više zainteresovanih strana u procesu.

Na osnovu ovih diskusija, zainteresovane strane su zajedno identifikovale četiri prioritetne akcije za ubrzavanje napora na formalizaciji:

  • Uspostaviti platformu za digitalnu registraciju za pružaoce smještaja i turističke usluge, u vezi sa poštovanjem poreskih obaveza i praćenjem bezbjednosti.
  • Regulisati online platformi kako biste osigurali pravičnost, kvalitet i zakonska usklađenost u turističkim uslugama.
  • Promovisati formalno i pristojno sezonsko zapošljavanje, posebno u ruralnim i primorskim oblastima.
  • Obezbijedite finansijske i nefinansijske podsticaje za domaćine privatnog smeštaja i turističke vodiče da se isele iz sive ekonomije.

Izrađena je nacionalna mapa puta koja će poslužiti kao osnova za tehničku pomoć ESAP 3 i buduću saradnju sa institucijama Crne Gore.

Saopštenje preuzeto: https://www.esap.online/news/218/montenegro-advances-plans-to-formalize-tourism-sector-with-ilo-support