Od strane Ministarstva dostavljen nam je uvid Nacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o akcizama, radi davanja komentara na isti. Nakon razmatranja predloženih odredbi i konsultacija sa našim članovima, u nastavku slijede naši komentari i sugestije.

Ne zelimo da zanemarimo činjenicu da usklađivanje sa zakonodavstvom EU podrazumjeva izmjenu zakonske regulative i u dijelu povećanje visina akciza, a što je bilo "propraćeno" i prethodnim izmjenama i dopunama. Ipak, ukazujemo da bi obrazloženje predloženih izmjena zakona olakašalo razumijevanje i razmatranje cjelokupnog teksta.

Iz predloženog izmjena zakona je jasno da su namijenjene stavarnju uslova za povećanje prihoda po osnovu akciza i doprinosa obezbjeđenju stabilnosti budžeta CG.

Ovako krucijalan zakonski projekat za privredne subjekte koji se vode kao akcizni obveznici zasluzuje analizu kako s aspekta povećanja budžetskih priliva, tako i s aspekta uticaja na poslovni ambijent, troškova poslovanja i eventualnog pada prihoda od akciznih proizvoda.

U tom smislu, imajući u vidu obavezu daljeg uvećavanja akciza do potpunog usaglašavanja sa direktivama EU, smatramo da zakonom treba definisati i dinamiku tih uvećanja u narednom periodu (akcizni kalendara, koje poznaju mnoge zemlje u EU i regionu) u cilju predvidivosti poslovnog ambijenta i pravne sigurnosti privrednih subjekat koji se bave njihovim prometom.

U postojećim zakonskim odredbama, prepoznate su izvjesne nepreciznosti pojedinih odredbi, koje ni novopredloženim rješenjima nijesu otklonjene, a u praksi izazivaju probleme zbog neujednačenog tumačenja i primjene od strane nadležnih organa, što je uzrok pravne nesigurnosti i privrednih subjekata.

Na primjer, u pogledu predloga izmjene čl. 30 stav 2 Zakona, potrebno je precizirati svrhu korišćenja mineralnih ulja za grijanje, odnosno kako bi se prevazišli problemi i nedoumice u praksi. Naime, i dosadašnjim kontrolama poreske inspekcije kod privrednih subjekata koji za grijanje proizvodnih pogona koriste mineralna ulja, a istovremeno ih koriste i za stvaranje novog proizvoda, vršen je obračun akcize kao da je minaralno ulje upotrebljeno kao pogonsko gorivo za transportna sredstva.

Dalje, podsjećamo da je postojećim članom 54 stavu 1 tačka 3 Zakona propisano da se akciza ne plaća na mineralna ulja koje proizvođač u svojim proizvodnim prostorijama potroši za dalju preradu, odnosno proizvodnju drugih mineralnih ulja, osim ako su bili upotrijebljeni kao pogonsko gorivo za transportna sredstva.
Smatramo da bi ovim članom trebalo precizirati da se akciza ne plaća na mineralna ulja koja se koriste u industrijsko- prerađivačke svrhe, jer je to bolja definicija od postojeće i neće izazivati neoumice. I u ovom slučaju je u prethodnom periodu kontrolom korišćenja mineralnih ulja od strane nadležnih poreskih poreskih organa svim proizvođačima obračunata i rješenjem nametnuta obaveza plaćanja akcize.

Prema čl. 56 st.1 Zakona mineralna ulja koja se upotrebljavaju za grijanje ne smiju se upotrebljavati za drugu namjenu i ne smiju se koristiti za pogon motornih vozila, odnosno plovnih objekata ili drugih motora, odnosno koristiti za standardni rezervoar motornih vozila.

Smatramo da u ovom članu treba napraviti izuzeće za industrijsku, poljoprivrednu i šumsku mehanizaciju.

Dalje, predloženim tekstom je dvostruko povećana kaznena politika u dijelu njenog minimalnog iznosa, a da pri tom nije uzeta u obzir podela privrednih subjekata u smislu propisa o računovodstvu i reviziji, u smislu odmjeravanja njihove ekonomske snage prilikom kreiranja iste.

Treba imati u vidu trenutna privredna zbilja u Crne Gore, da, zapravo gro privrednih subjekata u našoj zemlji čine mala i srednja preduzeća koja se svakodnevno bore sa lošom naplatom potraživanja i padom prometa, što povlači i pitanje njihove likvidnosti. Ukratko, za mnoge od njih će ovako određena kaznena politika predstavljati prepreku u daljem nastavku poslovanja.

 Iako svjesni namjere predlagača zakona, smatramo potrebnim dodatno razmotriti formulaciju odredbi novog člana 84d, odnosno novog člana 15, kako bi se izbjegla konfuznost prilikom primjene i stupanja na snagu pojedinih odredbi zakona.

Generalni sekretarijat UPCG